Ebru Tavsiyeleri2018-02-20T16:13:21+00:00

EBRU NASIL YAPILIR

EBRU YAPANLAR İÇİN TAVSİYELER

Ebru yapımında kesinlikle kaliteli malzemeler kullanmanız gereklidir. İyi ezilmemiş boyalarla veya kalitesiz kıvam artırıcı maddelerle ebru yapmaya çalışmak, iyi sonuçlar vermeyeceği için, çalışma isteğinizi kaybolacaktır.

Ebru yapacağınız mekanı çalışmaya başlamadan önce güzelce temizlemezseniz, ebru çalışırken tekneye düşen tozlar,çalışmalarınızda ciddi zararlar meydana getirir.

Tekneyi üstüne koyacağınız çalışma masasının yüksekliği, rahat çalışabileceğiniz yükseklikte olmalıdır. Fazla alçak veya fazla yüksek masalarda çalışmak vücudunuzda özellikle belinizde ağrılara sebep olabilir.

Çalışma odanızdaki ışığın tekneye bakış açısını, tekneye serptiğiniz boyaları en rahat görebileceğiniz noktaya göre ayarlayın. Özellikle yeni hazırlanmış olan ebru sıvıları (deniz kadayıfı ile hazırlanmış su) berrak olduğu için çalışırken uygun ışık açısını bulmanız fırçadan suya serpilen boyaların yerlerini daha net görmenizi sağlar.

Çalışma yerinizin sıcaklığının normal oda sıcaklığında olması hem sizin hem de ebru yapımı için en uygun olanıdır.

Ebru yapımı çok zevkli olduğundan, zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyebilirsiniz, bu yüzden oturarak ebru yapmanız vücudunuzu daha az yoracaktır. (yorucu değilmiş gibi görünse de ebru yapmak gerçekten yorucu bir iştir.)

Ebru yapacağınız sıvıyı hazırlarken kireçsiz ve temiz su kullanmanız gereklidir.

Deniz kadayıfı hazırlarken genellikle bir litre su için 10-11 gram kadar (2 – 2,5 tepeleme yemek kaşığı) deniz kadayıfını 5 litre sıcak ve temiz su ile, ve her defasında 10 ar dakikadan 30 dakika ara vererek ve 3 tekrar yaparak karıştırmanız, kadayıfın tamamen erimesini sağlayacaktır. Deniz kadayıfı (kerajin) kalite bakımından ve üretildiği yere bağlı olarak, farklılıklar gösteren doğal bir kıvam artırıcıdır. Bu sebeple yukarıda verdiğimiz miktar ve ölçüler sizin kullandığınız malzemeye göre farklı olabilir. Doğru miktar ve karışım ayarını tecrübe etmeniz ve her defasında aynı yoğunlukta su ayarlaya bilmeniz için “hassas tartı” ve elektrikli karıştırıcı ( mikser – blender ) kullanmanız önemlidir. Deniz kadayıfını hazırladıktan sonra 6 saat kadar beklemeniz yeterlidir.

Ebru yapacağınız suyu, ağzı geniş bir kovada ve elektrikli mikserle karıştırmanız, daha iyi sonuç verecektir.

Deniz kadayıfı kullanılarak hazırlanmış sular belirli bir süre bekledikten sonra daha yoğun bir hale gelebilir, bu yüzden yeniden su ilave etmeniz gerekebilir.

Su ilavesini azar azar yapmanız ve doğru ayarı bulmanız zaman alabilir, sabırlı olup acele etmemeniz, fazla su katıp sıvıyı “sulandırmanızdan” daha iyidir. Fazla yoğun sıvıya su ekleyerek normal kıvamına getirmeniz mümkündür ama çok sulanmış olan sıvıya bir şey yapamazsınız.

Çiçekli ebruların zeminini; aynı rengin farklı tonlarından hazırlamanız, zeminin estetik açıdan daha güzel görünmesini ve yaptığınız çiçeğin daha belirgin olmasını sağlar.

Özellikle çiçekli ebru zeminlerinde neftli (terebentin) boya kullanmanız hem zeminin güzelliğini artırır hem de teknenize düşen tozların sebep olduğu hataların daha az görünür hale gelmesini sağlar.

Çiçekli ebru zemininde ilk sırada serptiğiniz boyaların tekne üzerindeki görüntüsünde geniş boş alanlar (boya düşmemiş) varsa bizinizle gel-git yapmanız bu boşlukların sıklaşmasını sağlayacaktır. Bu da ebruyu kağıda aldıktan sonra, boyasız kalan bölümlerin zeminde fazla sırıtmasını engeller.

Yaptığınız ebrunun renklerine daha uygun farklı renklerde kağıtlar kullanmanız ebrunuzun kağıt üstünde daha güzel görünmesini sağlayabilir.

Ebruyu kağıda alırken; bir köşeden başlayarak, kağıdı yatırdığınız noktadan tekrar geriye kaldırmadan, yavaşça ve hava boşluğu bırakmayacak şekilde kağıdı suya yatırmanız gereklidir.

Kağıdı tekneden alırken, teknenizin kenarını temizlemeniz ve bu kenara kağıdı sıyırarak almanız hem fazla sıvının teknede kalmasını hem de ebrunun daha kolay kurumasını sağlar. Sıcak havalarda ebru yaparken kesinlikle kağıdı sıyırarak almanızı tavsiye ederim. Sıyırmadan alırsanız boyaların belli bir süre sonra kağıdın üstünde akarak dağıldığını ve kağıdın çok fazla buruştuğunu görürsünüz

37 Yorum

 1. Okşan 12 Kasım 2015 20:55 de

  Merhaba öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler.Bende de hazır krem boyalardan var.Öd ve su karışımını yapıyorum. Kitreli suyun üzerinde denemeler yapıyorum dibe çöküyor öd ve su koyuyorum açıyor ve dibe çökmüyor.Ama bir kaç gün sonra ayarladığım boyaları tekrar kullanıyorum hatalar oluşuyor.Bazen dibe çöküyor ve çatlamalar oluyor.Boyalar 3 4yıllık bozulma ihtimali varmı.20damladan fazla koyuyorum ödü.Belli bir ölçüsü varmı.Boyaların çatlaması sorun mu?Öd sadece açma ayarı için mi kullanılır dibe çökmemesi için su mu katılır.

  • editor 13 Kasım 2015 00:22 de

   Merhaba, sorduğunuz sorularla ilgili cevapları diğer yorumların içinde bulabilirsiniz, tekrar olmasın diye yeniden yazmıyoruz.

 2. fidan 9 Kasım 2015 11:42 de

  Birde en son yaptiktan sonra vernikleyecekmiyiz parlamasi icin?? cercevelenmis olanlar cok parlak gozukuyorlar. muhrelemek filan deniyor nette muhreleme isini kendimiz kendi imkanlarmizla yapma sansimiz var mi

 3. fidan 9 Kasım 2015 10:43 de

  Mrblar bende ebru yapmak istiyorum ama hic birsey bilmiyorum detayli olarak nerden ogrenebilirim?? malzemeleri alabilecegim bir internet sitesi bir marka onerebilirmisiniz?
  Anladigim kadariyla bazi seylerin kesin net olcusu yok deneme yanilmayla ulasilacak sanirim?
  Kitreyle od ayni sey mi birde deniz kadayifi var cok karisik hersey ama cok istiyorum ?

  • editor 10 Kasım 2015 11:49 de

   Merhaba, ebruyu öğrenmenin tek bir yolu var o da iyi bir ebru hocası bulup onunla çalışmaktır. Basit bir araştırma yaparak size uygun olan bir ebru kursu bulmanız mümkün. Tüm merak ettiklerinizin cevabını bu kursta bulabilirsiniz. Başarılar…

 4. can atasu 31 Ekim 2015 16:55 de

  merhaba;
  – 4.5 LT. suya yaklaşık 35 gram kitre dökerek mikserle hazırladım.Bunu sanıyorum Bir gece bekletmek mi
  gerekiyor?
  – Kitrenin doğru kvamda olduğunu nerden anlarız:?Boya açılımda geriye kaçmayacak herhalde?
  -Şuan ayran dan çok az daha yoğun bir kıvamı var kitreli suyun.
  -Birde boyalarda su öd ayarı yaparken açılımda pütürlü açılıyor bunun sebebi nedir?
  -Öd kokusuz diye aldık bu öd çok feci kokuyor bunun kokusuz versiyonu veyahut daha katlanacak bir ürün yok mudur?
  -Birde ,hisar diye bir markanın boyaları var toprak ve pigment biçiminde pigment boyalara 25-30 damladan fazla öd dökülse de bazen açılıyor bazen açılmıyor.bu oran çok fazla gibi geldi bana internet’ te 5-6 damla döküp hazırlıyorlar boyalar.hatalı yapıyorum herhalde, ya da boya markasıyla alakalı bir durum mu bu?
  şimdiden teşekkür ederim.Sorularım uzun cevaplarınızı bekliyorum.Hayırlı işler dilerim.

  • editor 1 Kasım 2015 00:15 de

   Kitre miktarı ile ilgili maalesef bilgimiz yok ancak suyun kıvamını anlamak için su yüzeyine damlattığınız boyayı bir biz ile hareket ettirin ve hareketinizi bitirdikten sonra boya damlasının hareketinin de durduğunu gözlemlemeye çalışın. Eğer boya damlası hareketinizin aksi yönünde (geriye doğru) hareket ediyorsa, suyun kıvamı yoğundur, eğer hareket ileriye doğru devam ediyorsa, suyun yoğunluğu azdır. Boyaların kumlanması, içindeki su ve öd miktarının yetersiz olmasından dolayıdır. Kaynatılmış ödler kokmaz veya çok az kokarlar. Hisar markalı ebru boyalarını biz kullanmıyoruz bu yüzden bu onuda herhangi birşey söyleyemeyiz. Boyaya ne kadar öd katacağınız boyanın su yüzeyinde ne kadar açıldığı ile ilgilidir bu yüzden bu konuda 5 damla veya X damla diye birşey söylenemez. Umarım cevap yeterli olabilir, iyi çalışmalar dileriz.

 5. Nazım 28 Ekim 2015 21:14 de

  Merhabalar, boya hazırlarken ödü biraz fazla kaçırmışım, boyalar çok fazla açılıyor. Bunun geri dönüşü var mıdır acaba?

  • editor 29 Ekim 2015 00:37 de

   Merhaba çözüm için boya ve su miktarının artırılması gerekir. Boyaya öd eklerken yavaş yavaş eklemenizi tavsiye ederiz

 6. BEYAZGÜZ 23 Ekim 2015 18:23 de

  Merhaba Hocam,
  5 litre suya 10 tatlı kaşığı toz kitre atarak usulünce güzelce karıştırarak kitreyi hazırlayarak dolaba koydum.1 gün dolapta bekledikten sonra çıkartarak tekrar mikserle karıştırdım.Belli bir süre dinlendirip Ebru yapımına baslayacağız.Sayın Hocam,gül ebrusu yapmak istiyorum özellikle bana bu konuda yardım edebılır misiniz.Teşekkürler:)

  • editor 25 Ekim 2015 00:40 de

   Merhaba, toz kitre nasıl hazırlanır bilmiyorum ama eminim size bunu tarif eden birileri vardır. Gül ebrusu için yazarak nasıl yardımcı olunur onu da bilemiyorum , sanırım en iyisi internetteki gül ebrusu yapımı videolarını seyretmenizdir. Başarılar…

 7. Hui Lian 2 Ekim 2015 14:04 de

  Hi there, I would like to purchase the supplies and tools for this art. Where can I buy them online? I need the items to be shipped to Singapore. Thank you for your help.

 8. Melek 21 Mayıs 2015 13:41 de

  Merhaba!
  Daha once kullanmis oldugum kitreyi tekrar kullanmak istiyorum. Fakat ayni kitreyi sanirim iki hafta kadar once de kullanmistim. Kitreyi yeniden kullanmam olanakli mi?
  Tesekkurler.

  • editor 26 Mayıs 2015 00:31 de

   Kitreli su bozulmadıysa elbette kullanabilirsiniz 🙂

   • Ayca 13 Ekim 2015 02:14 de

    Iyi geceler ben Ebruya yeni basladim.
    Sormak istedigim su kullanmakta oldugum kitreyi nasil temizleyebilirim?
    Yani kagitla deniyorum olmuyorum. Bi sekilde kitreyi suzup tekrar kullanmam mumkun mu?
    Benim kullandigim kitre hazir kitre bir kilololuk sise 10 yakin ebru yaptim ve tekne yuzeyi dahil her yer boya bunu nasil temizleyebilirim. Beze dokup suzsem ya da kitre miktarini arttirsam bu ise yarar mi?
    Simdiden tesekkur ederim.

    • editor 13 Ekim 2015 15:39 de

     Merhaba, kitrenin kirli olması aslında ebru yapmanıza bir engel değildir ancak yine de temizlemek istiyorsanız, temiz bir bezden süzerek deneme yapabilirsiniz. Sonuç ne kadar başarılı olur bilemiyorum çünkü daha önce hiç kitreli suyu temizlemeye çalışmadım.
     Çalışmalarınızda başarılar…

 9. muhammet 12 Mayıs 2015 16:57 de

  hocam boyalarımın bazıları tekneden alınca akıyor bunun nedeni nedir yardımcı olursanız çok sevinirim

 10. mustafa 9 Mayıs 2015 19:04 de

  hocam bende boyaları kullanırken bazen kırmızı diğer gün sarı diğer gün yeşil illa birileri ebruyu tekneden aldıktan sonra akma yapoyor bunun nedeni nedir ne yapmam gerekiyor ve baya öd koyuyorum sizin dediğinz gibi bir iki damla değil her kullanışımda öd katıyorum aynı boyaya nerdeyse ve dediğim gibi en az 15- 20 damla . son olarak bu şekilde soru sarabileceğimiz bi alan oluşturduğunuz için çok teşekkürler

  • editor 14 Mayıs 2015 03:07 de

   Boyaların akması, boya ayarının iyi olmadığının veya teknedeki su yüzeyinde gereğinden fazla boya olduğunun göstergesidir. Biraz daha az boya serperek deneyin, yine boyalardan akan varsa içlerine su ve öd ilave ederek ayar yapmaya çalışın.

 11. maria 28 Nisan 2015 18:36 de

  Çok TEŞEKKÜR EDRİM bana yardımcı olduğunuz için ve yorum yapan arkadaşların yerine de TEŞEKKÜR EDERİM.

 12. Seher 3 Nisan 2015 06:46 de

  Hocam, el kitabi niteligindeki paylasiminiz icin tesekkurler.
  Zemin icin en ideal renkleri soylemeniz mumkun mu. Benim zeminlerim hep fazla canli cikiyor. Cicegin yaninda bu kadar baskin cikmalari guzel durmuyor. Hocamizin bize hediye ettigi ebrularin zemin tonlari cok guzel ve ucuk renkler. Yesil, bej, pembeye calan tonlar. Hangi renk cicege ne renk zemin gider. Ve bu tonlari boyalari karistirarak ya da od ayari ile, elde etmek mumkun mudur.
  (Hocamiz senede bir on gunlugune bize ders veriyor. Yurt disindayiz. Ulasmamiz mumkun olmuyor) tekrar tesekkurler.

  • editor 3 Nisan 2015 23:49 de

   Paylaşımlarımızı beğenmenize çok sevindik Seher hanım,
   Zemin renginiz çok canlı çıkıyorsa biraz daha fazla su katabilirsiniz veya içine beyaz renk katarak renk tonunu açabilirsiniz. Çiçek zemini hazırlarken doğadaki renkleri örnek almak sanırım yanlış olmaz yani; gökyüzü veya toprak renkleri veya yeşilin açık tonlarını kullanmak, çiçek için daha uyumlu olabilir. istediğiniz her rengi kullanabilirsiniz sadece sizin de dediğiniz gibi doğru renk tonlarını ayarlamak gerekir. Hocanıza ve diğer ebru çalışan arkadaşlarınıza selamlar.

   • Seher 6 Nisan 2015 00:17 de

    Cevabiniz icin cok tesekkurler. Yarin ilk is tavsiyeleriniz dogrultusunda calişacagim.
    Selaminiz baş üstüne.

    Selamlar.

    • editor 6 Nisan 2015 13:09 de

     Rica ederiz Seher hanım, umarım çok güzel ebrular yaparsınız.
     Başarılar ve selamlar…

 13. yase 4 Mart 2015 23:47 de

  Merhabalar. verdiginiz bilgiler cok guzel gerçekten, bende öğrenmek istiyorum ezilmiş boyaları satın aldığımız gibi direkt kullanabilir miyiz sadece öd ve su katarak, bekleme süresi var mi Acaba?

  • editor 9 Mart 2015 23:37 de

   bekleme süresi yok Yasemin hanım. Piyasada satılan hazır ebru boyalarını alıp, su ve öd katarak hemen kullanabilirsiniz. Sadece en kaliteli malzemeleri almaya dikkat ediniz.

 14. Tugay 30 Aralık 2014 20:14 de

  Merhaba,
  Zemin için, aynı rengi üç ayrı kaba aldım.
  Sırası ile az ödlü, çok ödlü ve neftli…

  Sorum;
  Neftli boyada öd olmalı mı?
  Olmalı ise sırayı takip edecek şekilde en son atılacağından en çok ondamı olmalı yoksa terebentinin ayrıca kaldırma etkisi varmı?

  Teşekkürler

  • editor 1 Ocak 2015 00:29 de

   Merhaba, zemin hazırlarken aynı rengi 3 farklı kaba almayın. herhangi bir rengi bir kapta öd ve su katarak hazırlayın daha sonra bu boyayı su yüzeyinde test edin, boyanın kıvamı iyi ise, boyanın bir kısmını 2. bir kaba boşaltın ve biraz daha öd ilave edin. bu sizin 2. renginiz olacaktır. bu boyayı da 1. olarak su yüzeyine serptiğiniz boyanın üzerine serperek test edin. en son olarak ta 1. kaptaki boyanın yine bir miktarını 3. bir kaba boşaltın ve içine 1-2 damla (miktarı test ederek bulun) terebentin (neft) ilave edin. hepsi bu…

 15. muratay09@gmail.com 21 Ağustos 2014 01:26 de

  Çok harika bir sanat dalı. Fatih Bey’in sanatkarlığına diyecek yok. Mağazanızın cömertliği de ayrı bir takdir konusu. Kendi adıma çok memnun kaldım. İnşallah, devamı de gelecektir. Teşekkür ederim.

  • editor 25 Ağustos 2014 11:19 de

   Sayın Murat bey, memnuniyetiniz bizi de çok memnun etti. Biz de size teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 16. muhammed 25 Nisan 2014 01:53 de

  birde ezilmis boyalari nasil kullanir hale getirecegimizi anlatabilirseniz süper olur.
  herseyi anlatiyorlar internette birtek onu bulamadim..

 17. ahsen 23 Şubat 2014 18:12 de

  Çok güzel ayrıntılar tşk ama birde deniz kadayıfinın nerede satıldığını öğrenebilsem

 18. aysun 12 Haziran 2013 13:20 de

  ebru sanatı

Bir Yorum Gönderin