İran – Tahran’da Ebru Atölyesi

//İran – Tahran’da Ebru Atölyesi

İran – Tahran’da Ebru Atölyesi

Tahran Yunus Emre Enstitüsü tarafından davet edildiğimiz Tahran da, ebru atölye çalışmaları düzenledik ve seminerler verdik.

Bir haftalık ebru programı, enstitü merkezinde yapılan ebru sanatı söyleşisiyle başladı. Ebru sanatının kısaca tarihi, teknikleri, sanatçıları, malzemeleri … gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı ve daha sonra, bazı ebru teknikleri atölye çalışmasıyla gösterildi. Katılımcıların bir kısmının da ebru sanatını daha yakından tanıyabilmeleri için, deneme yapmaları sağlandı. Yaklaşık 40 kadar sanatseverin katıldığı program 2 saat kadar sürdü.

Bu proje kapsamında, hafta içi 3 akşam saat 17:00 ile 19:00 arası, bu sanatı öğrenmek isteyen İranlılar için ebru eğitimi düzenledik. 10 öğrencinin katıldığı derslerde, battal ebru’nun yapılmasına çalışıldı ve lale denemeleri yapıldı.

İran ebru projemiz kapsamında, başkent Tahran’daki  Beşeri Bilimler ve Kültürel Araştırmalar Merkezi’nde 10 Ekim Salı Günü, ebru semineri düzenledik. Bu merkez idarecilerinin ve bazı üniversite öğretim görevlilerinin katıldığı toplantıda sanatımızı tanıtır bir slayt gösterisi de yaptık.

Tahran Ebru Programı Fotoğraf Albümü

2018-02-26T08:47:25+03:00