Ebru Sanatçısı2018-03-06T08:52:43+00:00

Fatih Yeşil

1973 İstanbul – Üsküdar doğumludur. İlk, orta ve lise tahsilinde sonra üniversitenin kamu yönetimi 2. sınıftan ayrılarak ticaret hayatına atılmıştır. 1990-2000 yılları arası kendi işi ile meşgul olmuştur. Geleneksel İslam-Türk sanatları ile tanışması Tarih ve Tabiat Vakfı sanat eğitim seminerlerine katılmasıyla olmuştur. Tarih ve Tabiat Vakfında çalışmaya başladıktan sonra, geleneksel Türk – İslam sanatları seminerlerinin düzenlenmesi, sergiler açılması, konferans ve yayınlar tertip edilmesi gibi birçok kültürel ve sanatsal faaliyette görev almıştır. 

2000-2003 yılları arası hattat Hasan Çelebiden rik-a yazı çeşidini öğrendikten sonra biraz da sülüs yazı meşk etmiştir. Daha sonra aynı vakıfta devam eden ebru sanatı eğitim seminerlerine katılarak ebru öğrenmeye başlamıştır. 2007-2013 yılları arası aynı vakıfta yürütülen ebru seminerlerinde eğitmen olarak görev yapmıştır. Daha sonra ebru faaliyetlerini İlim Yayma Cemiyeti bünyesinde devam etmiştir. Aynı dönemde, Samsun – İlkadım belediyesi Türk İslam Sanatları Merkezince düzenlenen seminerlerde usta öğretici olarak görev almaya başlamıştır ve bu görevini halen sürdürmektedir. Günümüzde sanat faaliyetlerini, Üsküdar’daki kişisel atölyesinde devam ettirmekte ve hattat Seyit Ahmet Bursalı ile sülüs yazı meşk etmeye devam etmektedir.

2009 yılında, Avrupa Birliği Fonlarınca desteklenen bir yurt dışı ebru projesinde eğitmen olarak görev aldıktan sonra, geçen 9 yıllık sürede 10 farklı ülkede, farklı zamanlarda yapılan, yaklaşık 50 ebru projesinde ebru eğitmeni olarak görev almıştır. Yurt dışı ebru eğitim faaliyetleri kapsamında, eğitmen olarak davet edildiği Katar, İran, Romanya, Güney Afrika, Rusya, Litvanya, Letonya, Ukrayna, Mısır ve Arnavutluk üniversitelerinde, ayrıca birçok yabancı televizyon ve radyo programında, klasik Türk İslam Sanatları ve ebru sanatı ile ilgili İngilizce sunumlar yapmıştır. 

Ebru Sanatı ile Tanışmam.

Ebru sanatı ile ilk tanışmam çocukluk yıllarıma rastlar. Henüz 12-13 yaşlarındayken, yaz tatillerinde, bir matbaa atölyesinde çıraklık yapardım. Dijital teknolojinin olmadığı o yıllarda, bazı defter ve fihristlerin ciltlerinde kullanılmak üzere atölyede ebru yapılırdı ve ben de seyrederdim. O zamanlar benim için sadece eğlenceli bir iş gibi görünen ebru sanatının, yıllar sonra tekrar karşıma çıkabileceğini ve hayatıma yeni bir anlam katacak kadar güçlü bir etkisinin olabileceğini hayal bile edemezdim. Düşünüyorum da; belki bu gün ebruya olan bu büyük sevgimin en önemli sebebi, o küçük atölyede yaşadıklarımın ruhumda bıraktığı etkidir.

Çocukluk yıllarımda tanıştığım ebru sanatını, 2000 senesinde çalışmaya başladığım Tarih ve Tabiat Vakfında yeniden görebilme şansım oldu. Bu vakıfta geleneksel Türk el sanatları eğitimleri düzenlenmekteydi ve ebru sanatı da bunlardan biriydi ancak o sene ebru sanatı ile değil, hat sanatı ile ilgilenmeye karar verdim ve Sayın Hasan Çelebi hocadan hat dersleri almaya başladım ve halen bu eğitimlere devam etmekteyim.

2000 yılından sonra birçok sanatsal çalışmada görev aldım ve vakıfca düzenlenen ebru derslerine katılmaya başladım ve halen ebru çalışmalarıma kendi atölyemde devam ediyorum. Ebruya ilk başladığım günden sonra hemen her gün bu sanatla ilgili bir şeyler öğrenmeye uğraşıyor ve daha fazla kişinin bu sanatı tanıması amacıyla yurt içi ve yurt dışında çeşitli eğitim faaliyetlerinde görev alıyorum. Bu güne kadar 10 Ülkede, 50 ye yakın ebru faaliyetinde “usta eğitmen” olarak görev aldım ve 9 u kişisel ve 7 si karma olmak üzere, 6 farklı ülkede, 16 farklı sergiye katıldım. 2009 yılında katıldığım 2 yarışmanın birinde birincilik ve diğerinde sergileme ve 2013 yılındaki bir yarışmada başarı ödüllerine layık görüldüm.

Katıldığı Sergilerin Bazıları

Geleneksel El Sanatları Sergisi – Altunizade Kültür Merkezi 2007
Vakıflar Haftası El Sanatları Sergisi – Feshane Sergi Salonu 2007
Tarih ve Tabiat Vakfı Geleneksel Ebru Sergisi – Vakıf Sergi Salonu 2007
Su Formu Ebru Sergisi – Harbiye Askeri Müzesi 2008
Tarih ve Tabiat Vakfı Ebru Sergisi – Taksim Metro Sergi Salonu 2008
Kişisel Ebru Sergisi – Vilnius Pedagoji Üniversitesi – Litvanya 2009
Tarih ve Tabiat Vakfı Ebru Sergisi – Taksim Metro Sergi Salonu 2009
Kişisel Ebru Sergisi – Trakai Kültür Merkezi – Litvanya 2009
Kişisel Ebru Sergisi – Taksim Metro Sergi Salonu 2010
Kişisel Ebru Sergisi – Alytus Kültür Merkezi – Litvanya 2010
Kişisel Ebru Sergisi – Taksim Metro Sergi Salonu 2011
Kişisel Ebru Sergisi – Kiev – Ukrayna 2012
Kişisel Ebru Sergisi – Ufa – Rusya 2013
Kişisel Ebru Sergisi – Ufa – Rusya 2014
Ebru Proje Sergisi – İşkodra – Arnavutluk 2015

Aldığı Ödüller

Vakıflar Genel Müdürlüğünce düzenlenen ebru yarışması birincisi. 2009

Kültür Turizm Bakanlığınca düzenlenen ebru yarışması sergileme ödülü 2009

Kültür Turizm Bakanlığınca düzenlenen ebru yarışması başarı ödülü 2013

 

4 Yorum

  1. Georgia 9 Aralık 2014 04:40 de

    Ben ebru kursuna gitmistim 2009 yilinda simdi kendim yapmak istiyorum ama bir turlu kitre ve su ayarini tuturamadim hazir kitre aldim boyalar acilmadi arti kagit uzerine cikmadi hepsi dibe coktu ne yapmam gerekiyor bu noktada

  2. SEMİHA BOSTANCI 12 Nisan 2013 12:40 de

    Çok beğenerek izlediğim ve tarzına hayran olduğum şahsın fatih yeşil olduğunu bilahere öğrendim.Fatih yeşil hocamdan ebru eğitimi almayı çok isterdim.Zihniniz ve tekneniz her daim açık olsun inşallah.saygılar.

  3. merve 10 Şubat 2013 09:36 de

    çok güzel

Bir Yorum Gönderin