ebru kursu

Ebru Kursu

Ebru sanatı eğitimlerimiz, Üsküdar merkezdeki atölyemizde devam ediyor. Derslere katılmak için formu doldurmanız yeterli.

Kurs Başvuru Formu

Ebru Sanatı İle Sınırları Aşıyoruz ...

Şu ana kadar 10 ülkede , farklı zamanlarda yapılan yaklaşık 50 tane ebru projesi gerçekleştirdik.

Projeleri Gör

Katar

Mısır

Litvanya

Romanya

Güney Afrika

Letonya

Arnavutluk

Rusya

Ukrayna

İran

ebru atölyesi

Ebru Atölyemize Hoş Geldiniz.

Dokusu sanat; 2007 yılında Fatih Yeşil tarafından Üsküdar'da kurulmuş olan kişisel bir sanat atölyesidir.

Hakkımızda
battal ebru galeri

Merak Ettiğiniz Her Şey Burada

Ebru Sanat Tarihi

Ebru Malzemeleri

Ebru Teknikleri

Ebru Sanatçıları

Ebru Videoları

EBRU SANATININ GELENEKSEL DOKUSU'NA HOŞ GELDİNİZ

Ebru Sanat Tarihi2018-02-23T14:43:45+00:00

EBRU SANAT TARİHİ

Ebru sanatı kimler tarafından bulundu, ilk olarak nerede ve ne zaman yapıldı?

Geleneksel İslam-Türk sanatlarının en önemlilerinden biri olan ebrû sanatının, ilk olarak nerede, ne zaman ve kim tarafından yapıldığı maalesef bilinmemektedir. Her ne kadar çok eski tarihli kitap ciltlerinde ve albümler de (murakka) ebrûlu kağıtlara rastlanmış olsa da, kesin tarihi bilinen en eski ebrû örneği, Maliki Deylemi’ye ait olan ve bugün Sayın Uğur Derman’ın Koleksiyonunda olduğu bilinen  1554 tarihli bir yazıda görülmektedir. Bu yazıda bulunan ebrû tekniğinin, ancak usta bir ebrûcu tarafından yapılması mümkün olan  “hafif ebrû”  olması sebebiyle, ebrû sanat tarihinin çok daha eskilere uzandığı düşünülmektedir. Ebru sanatı hakkında Türkçe kaleme alınmış bilinen en eski eser, 1615’ten sonra yazılan “Tertib-i Risâle-i Ebrî” adlı yazma kitapçıktır.

Her ne kadar ilk olarak kimin yaptığı kesin bir şekilde bilinmese de, ebrû sanatının Türkistan coğrafyasından çıkan bir Türk sanatı olduğu batılılar tarafından da kabul edilmiştir. Bu sebeple Avrupa da ebrû, Türk kağıdı veya Türk mermer kağıdı diye bilinmektedir. Türkistan coğrafyasından sonra İran’a ve oradan da Osmanlı coğrafyasına geçtiği bilinen ebrû sanatı, Osmanlı da sanatsal açıdan kemale ermiştir. Gerek kullanılan malzemeler ve boyalar gerekse teknik açıdan asıl kimliğini kazanmıştır. 1700 lü yıllarda İstanbul’da yaşamış olan Hatib Mehmet Efendi, ebrû sanatında “hatib ebrûsu” diye bilinen, su yüzeyinde figüratif desenler oluşturmayı ilk olarak başaran kişidir. 18. yüzyılın sonlarına doğru dünyaya gelen, Hezarfen Necmeddin Okyay ise, ebru sanatını teknik ve sanatsal açıdan kemale erdirecek çalışmalar yapan ve bu çalışmaları ile kendinden önce hiç yapılmamış olan, çiçekli ve akkase ebruları en güzel şekilde üsluplaştırarak  günümüzde yapılmakta olan her türlü ebru tekniğini icad eden kişidir.

Ebrû kelimesinin köken olarak farsça da bulutumsu manasında gelen ebri kelimesinden mi, yoksa Çağatay dilinde damarlı, hareli kumaş veya kağıt manalarında kullanılan ebre kelimesinden mi veya farsça da su yüzü manasında gelen âb-rû kelimesinden mi geldiği kesin olarak anlaşılamamıştır. Su yüzeyinde yapılan bir sanat dalı olması sebebiyle, birçok insan âb-rû tamlamasının ebrû kelimesinin kökü olduğuna inansa da, eski yazılı kaynaklarda, kelime sürekli ebri diye kullanıldığından, bulutumsu manasında ki bu kelimenin ebrû nun kökü olduğu kanaatini güçlendirmiştir.

20 Yorum

 1. irem 31 Ekim 2015 19:29 de

  çok güzel bir site ama kaynakça olsa daha güzel olabilir diye düşünüyorum

  • editor 1 Kasım 2015 00:21 de

   Sitemizde yer alan bilgiler herhangi bir kitap veya kaynaktan kopyalanmamış olduğundan herhangi bir kaynakça bulunmamaktadır, sitemizde yer alan tüm yazılı ve görsel öğelerin (eski ebruculara ait ebru eserleri hariç) kullanım hakları sadece bize aittir.

 2. simge sıla 26 Mayıs 2015 14:03 de

  gerçekten ödevimde çok yardımcı oldunuz….TEŞEKKÜR EDERİM.

 3. iremmm 24 Mayıs 2015 18:40 de

  bende 5. sınıf öğrencisiyim valla çok yardımcı oldunuz sağolun arkadaşlar tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum ….

 4. melisa 22 Mart 2015 13:34 de

  Ebruyu türkler bulmuştur ebru öğretmenimiz öyle diyor

 5. davut şenkal 13 Mart 2015 10:10 de

  ya keşke alta da isimleri yazsaydınız

 6. nihal 25 Şubat 2015 19:29 de

  Uzun olsa bile gerçekten yararlı oldu tesekkur ederim……

 7. Sayın http://www.dokusu.com editörü ve emeği geçen herkes… Bu websiteniz için çok teşekkürlerimi sunarım. Ve bu yaptığınız çalışmalar için ayrıca teşekkür ederim. Ben 6.Sınıf öğrencisiyim, ödevime çok yardımcı olduğunuz için çok ve çok teşekkür ederim. Saygılar…

  • editor 25 Kasım 2014 00:33 de

   Sevgili Ahmet, ödevinize yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Derslerinizde başarılar diler, güzel sözleriniz için biz teşekkür ederiz.

 8. Masal 8 Ekim 2014 18:49 de

  Bu sayfa çok güzeldi hazırlayana sonsuz teşekkür ederim

 9. büşra akat 25 Şubat 2014 16:16 de

  çok güzel olmuş

 10. editor 11 Kasım 2013 09:20 de

  Rica ederiz, yardımcı olabildiysek ne mutlu…

 11. ahmet 9 Kasım 2013 14:54 de

  sağplun

 12. buse 21 Eylül 2013 13:54 de

  bu sayfa bana cok yardımcı oldu, hazırlıyana cok tesekkür ediyorum:))

Bir Yorum Gönderin