EBRU SANAT GALERİSİ

Ebru galeri sayfamızda, Fatih Yeşil tarafından yapılmış farklı tekniklerde ebru çalışmalarını 4 ana başlık altında topladık.

BATTAL EBRU GALERİSİ

Tekne yüzeyine serpilen boyalara müdahele etmeksizin meydana gelen desenin kağıda geçirilmesi ile oluşan ebru çeşididir. bu tarzda yapılan ebrularda, ebru yapan kişinin becerisi ve ustalığı ne kadar ileri seviyede olursa olsun meydana gelen desenin sadece kendisi tarafından yapıldığını söyleyebilmesi eksik kabul edilir. Ebrucunun kendisi de su gibi, boya gibi sebeplerden sadece biridir. Elbette görebilen göziçin Külli İrade her şeyde aşikardır, fakat özellikle “battal ebru” da Külli İradenin varlığı daha net olarak görülebilmektedir.

ÇİÇEKLİ EBRU GALERİSİ

Necmeddin ebrusu da denilen bu ebru çeşidi adından da anlaşılabileceği gibi merhum Necmeddin Okyay tarafından bulunan ebru çeşididir. Necmeddin Okyay hocaya gelene kadar kimi ebru sanatçıları tarafından ebru teknesinde çiçek desenleri yaılmaya çalışılmış olsada başarılı olamamışlardır. Bu tarz ebrunun ilk örenekleri ancak Necmeddin Okyay zamanında meydana gelmiştir. Necmeddin Okyay; “lale, karanfil, gelincik, menekşe, sümbül, gül goncası ve kasımpatı” gibi çiçek desenlerini ebruda uygulamıştır. Çiçkekli ebrular aynı rengin 3 farklı tonuyla hazırlanan ebru zemininin üstüne bizin ucundan damlatılarak belli bir büyüklüğe gelen dairesel boyaların farklı kalınlıklardaki bizler yardımı ile desenlendirilerek çiçek şekline benzetilmeleri sonucu meydana getirilirler.

HATIB EBRU GALERİSİ

Ayasofya camii imam hatibi olan merhum Mehmet Efendi tarafından bulunmuş olan çok önemli bir ebru çeşididir, bu sebeple o zatın adı ile anılır “hatib ebrusu” Bu ebru çeşidi bir ilk olması ve ebruda farklı desenler meydana getirmiş olması sebebi ile çiçekli ebrulara geçişteki en önemli sebep olmuştur. bir veya birden fazla rengin iç içe damlatılmasından sonra meydana gelen dairesel şekillere bir biz yardımı ile farklı desenler vermek sureti ile uygulanır. Hat kenarlarında pervaz olarak kullanılabilir. En bilineni “çarkıfelek” hatib ebrusudur.

 

DİĞER EBRU TEKNİKLERİ GALERİSİ

TARAKLI EBRU
Gel-Git ebrusu yapıldıktan sonra tarak adı verilen alet yardımı ile meydana gelen desen taraklı ebru desenidir. tarağın dişleri suya temas edecek kadar tekneye batırıldıktan sonra, gel-git e dikey olarak ve tarağı çekerken elinizi oynatmadan yapılır. tarak çekildikten sonra tarak biraz kaydırılarak ters istikamete doğru çekilirse “ters taraklı ebru” meydana gelmiş olur. bu tarz ebru avrupada da kullanılmaktadır.

8 yorumlar

  1. samxal diyor: 03 Temmuz 2013
  2. Fatih diyor: 26 Aralık 2013
  3. Sevim diyor: 19 Ekim 2015
    • editor diyor: 23 Ekim 2015
  4. Меруерт diyor: 17 Kasım 2015

Bir cevap Yazın

X
Web Analytics